همه چیز در مورد دوربین مداربسته

نصب دوربین مداربسته در تهران 09128931478

در مقاله پیش رو آموزش کامل نصب دوربین مداربسته در تهران به همراه کلیه تجهیزات و متعلقات نصب دوربین مداربسته  تهران را طور کامل آموزش می‌دهیم در این مقاله آشنایی با انواع دی‌وی‌آرها نصب دوربین‌های مداربسته  ip هاردهای ذخیره ساز ,روش های  انتقال تصویر روش‌های نصب و راه‌اندازی به طور کامل توضیح می‌دهیم. در تعمیرات مرکزی می توانید بهترین خدمات را در این زمینه از ما درخواست کنید.

اجزای اولیه و طرح دوربین

دوربین مداربسته را به نگهبانی برای نظارت تشبیه می‌کنیم که ۵ عضو اساسی مانند چشم مغز حافظه قلب و رگ را در خود دارد ر این نگهبان الکترونیکی معادل هر کدام از اعضای آن چنین بخش‌هایی است:

۱-دوربین‌ها به مانند چشم

۲-دستگاه مرکزی ضبط کننده (دی وی آر یا ام وی آر )در مقام مغز

۳-هارد همچون حافظه

۴-منبع تغذیه دستگاه و دوربین در جایگاه قلب

۵-سیم کشی‌ها یا همان راه‌های ارتباط بین دستگاه و دوربین‌ها و منبع تغذیه مانند رگ

آموزش نصب دوربین مداربسته در تهران

در مقاله آموزش نصب دوربین مداربسته نکته‌های فنی مربوط به این ۵ بخش را بیان خواهیم کرد.

با توجه به ویژگی دوربین‌های مداربسته می‌توان آنها را به روش زیر دسته‌بندی کرد:

۱-دسته‌بندی دوربین‌ها بنا به تکنولوژی به کار رفته در انتقال تصویر

۲-دسته‌بندی دوربین‌ها از نظر شکل ظاهری

به نمودار زیر دقت کنید:

برای انتقال تصویر دوربین‌های مداربسته دو نوع بستر وجود دارد:

۱-بستر آنالوگ که کابل کواکسیال آن را ممکن می‌کند.

۲-بستر دیجیتال که کابل شبکه آن را ایجاد می‌کند.

دوربین‌هایی که بر بستر آنالوگ یا اصطلاحا کابل کواکسیال تصویر می‌فرستند دو نوع هستند:

۱-دوربین‌هایی که تصویر آنالوگ را روی بستر آنالوگ می‌فرستند (دوربینهای cvvs)

۲-دوربین‌هایی که تصویر دیجیتال را روی بستر آنالوگ می‌فرستند.(دوربینهای مداربسته hd)

دوربین های انالوگ چیست؟

استفاده از دوربین‌های آنالوگ یاcvbs به علت کیفیت نامناسب تصویر خروجی تقریباً منسوخ شده مگر در حالت‌های خاص که کارفرما می‌خواهد با هزینه کم و فقط برای نمایش سیستم مداربسته داشته باشد فیت این دوربین‌ها بر اساس مشخصه تی وی لاین(tvl) مشخص می‌شود.

تی وی لاین چیست؟

تی وی لاین یا tvl مخفف کلمه television lines است و به قدرت تفکیک تعداد خطوط افقی در تصویر دوربین‌های آنالوگ گفته می‌شود حداکثر کیفیت دوربین‌های آنالوگ ۷۲۰ tvl است.

برای انتقال تصویر دوربین‌های آنالوگ از کابل‌های کواکسیال استفاده می‌شود معروف‌ترین این کابل‌ها کابل rg۵۹ است.

شکل ۱.۲ کابل کواکسیال

همانطور که در شکل بالا می‌بینید کابل‌های کواکسیال از یک رشته سیم مغزی یا سیم اصلی برای انتقال تصویر تشکیل شده‌اند روی این رشته بخش عایق قرار دارد و روی عایق را سیم به هم تابیده شده‌ای به نام شیلد پوشانده است بین سیم مغزی و سیم شیلد هیچ اتصالی نباید برقرار باشد وگرنه انتقال تصویر دچار مشکل می‌شود دردسر کابل کواکسیال از فیش‌های bnc استفاده می‌شود.

شکل بالا فیش bnc از نوع پیچی یا به اصطلاح نارنجکی می‌باشد

آموزش تعمیر دوربین های HD

به مرور زمان با پیشرفت تکنولوژی دوربین‌های مداربسته صاویر ضبط شده با دوربین‌های آنالوگ دیگر برای کاربران مطلوب نبود و دوربین‌های دیجیتال (ip)  تصاویر دیجیتال ضبط می‌کردند و انتقال می‌دادند به بازار آمد.

به مرور زمان با پیشرفت تکنولوژی دوربین‌های مداربسته صاویر ضبط شده با دوربین‌های آنالوگ دیگر برای کاربران مطلوب نبود و دوربین‌های دیجیتال (ip)  تصاویر دیجیتال ضبط می‌کردند و انتقال می‌دادند به بازار آمد.

اما موضوعی که باعث شد از دوربین‌های آی پی که روی بستر شبکه پیاده‌سازی می‌شدند کمتر استفاده شود قیمت گزاف این دوربین‌ها و تجهیزات جانبی آنها برای نصب بود شرکت‌های سازنده دوربین مداربسته دست به ابتکار جالبی زدند که در عین افزایش کیفیت تصاویر قیمت دوربین‌ها به اندازه دوربین‌های شبکه افزایش پیدا نمی‌کرد.

بهترین نصاب دوربین مداربسته در تهران

آن عمل ابتکاری این بود که هر کدام از شرکت‌ها برای خود استانداردی در نظر گرفتند و طبق این استاندارد تصاویر دیجیتال را با انکودر (encoder)در سمت دوربین رمزگذاری(code) کردند و روی بستر آنالوگ برای دستگاه ضبط کننده ارسال کردند در دستگاه ضبط کننده این اطلاعات با یک دکودر(decoder) رمزگشایی و به صورت دیجیتال روی حافظه ضبط می‌شد.

هر کدام از این شرکت‌ها نامی انحصاری برای تکنولوژی رمزگذاری خود قرار دادند. شرکت داهوا نام سری دوربین‌های دیجیتال خود را که روی بستر آنالوگ(کابل کواکسیال rg59) کار می‌کردند HDCVI گذاشت.

عملاً تکنولوژی هر سه شرکت یک کار مشابه را انجام می‌دهند ولی با استاندارد متفاوت و مختص خود و آن رمزگذاری تصویر دیجیتال در سمت دوربین است تا بتوان روی بستر آنالوگ تصویر دیجیتال را انتقال داد و اطلاعات فرستاده شده در سمت dvr را  رمزگشایی کرد.

خصوصیات کیفیت بهترین برندهای دوربین مداربسته کدام است؟

در حال حاضر بسیاری از دوربین‌های موجود در بازار امکان ارسال تصویر بر اساس هر سه این تکنولوژی‌ها و حتی ارسال تصویر آنالوگ را دارند و خیلی تفاوتی نمی‌کند که از چه برندی استفاده کنید.

درباره کیفیت تصویر و طول عمر مفید تجهیزات در هر کدام از این سه تکنولوژی شاید از دید کاربر عادی و غیر حرفه‌ای تفاوت چندانی وجود نداشته باشد اما در بیشتر تست‌های حرفه‌ای کیفیت تصویر تکنولوژی‌های HDCVI  و HDTVI  بهتر از AHD  بوده . اما از نظر قیمت محصولاتAHD از HDCVI و HDTVI  ارزان تر هستند.

البته کیفیت تصویر به عوامل دیگری مثل لنز و سنسور تصویر هم بستگی دارد اما در کل به دلیل استفاده برندهای متفرقه از چیپست‌های نکست چیپ پیدا کردن برند اصیل با کیفیت و دارای ضمانت و خدمات خوب برای دوربین‌های ahd کمی دشوارتر است.

انواع دوربین از نظر شکل

دوربین ها از نظر شکل دارای اناوع متفاوتی است که می توانید این خدمات را از ما درخواست کنید.

  • دوربین های سقفی یا دام  (Dome)

کلمه دام در زبان انگلیسی به معنی گنبد است و این دوربین‌ها به علت ظاهر گنبدی شکلشان اینگونه نامگذاری شده‌اند و معمولاً برای فضاهای داخل ساختمان که سقف دارند کاربرد بیشتری دارند اگرچه به دوربین‌های دام دوربین‌های سقفی گفته می‌شود در خیلی از پروژه‌ها از این مدل برای نصب روی دیوار نیز استفاده می‌شود و با توجه به حالت کروی و جمع و جوری که دارند جز پرمصرف‌ترین دوربین‌ها هستند دوربین‌های دام کمتر در دید هستند و کمتر جلب توجه می‌کنند.

  • دوربین های بولت (Bullet)

این دوربین‌ها به دلیل ظاهر استوانه‌ای فشنگ مانندی که دارند بولت نامگذاری شده‌اند در فضاهای بیرونی از دوربین‌های بولت بیشتر استفاده می‌شود زیرا نصب دوربین‌های بولت کمی راحت‌تر از دوربین‌های دام است لنز بعضی مدل‌های دوربین‌های دام و بولت امکان تنظیم فوکوس و بزرگنمایی محدود دارند که با نام وریفوکال(varifocal) شناخته می‌شوند و مدل‌هایی که لنز ثابت دارند به دوربین‌های ثابت (fix)معروفند.

  • دوربین های صنعتی (box)  یا c-mount

در این دوربین‌ها امکان تعویض لنز وجود دارد و می‌توان از لنزهایی با بزرگنمایی بیشتر بر روی این دوربین‌ها استفاده کرد و بدون تغییر دوربین لنز آن را به سادگی عوض کرد برای نصب دوربین‌های صنعتی در فضاهای بیرونی باید دوربین را داخل باکس مخصوصی قرار داد شکل باکس را در پایین صفحه قرار می‌دهیم همین دردسر و هزینه اضافی برای تهیه باکس و لنز جداگانه باعث شده از دوربین‌های صنعتی کمتر استفاده شود البته چون این دوربین‌ها با قرار گرفتن داخل باکس بیشتر جلب توجه می‌کنند در مکان‌هایی که کارفرما می‌خواهد مردم بیشتر متوجه وجود سیستم امنیتی شوند و اصطلاحا پیشگیری انجام شود ممکن است از این دوربین‌ها بخواهند تا بیشتر در دید باشند.

  • دوربینهای ptz یا اسپیددام

پیتیزد مخفف واژه پنتیلت زوم و به معنای چرخش در راستای افقی عمودی و قابلیت بزرگنمایی است. دوربین‌های پیتزد با نام‌های دیگری مثل دوربین‌های چرخشی و اسپید دام نیز شناخته می‌شوند ین دوربین‌ها با داشتن موتور داخلی قابلیت کنترل بزرگنمایی و چرخش در زوایای مختلف را دارند ل مدل‌های قبلی که فقط زاویه خاصی را پوشش می‌دهند نیستند و با اپراتور یا برنامه‌ای که به آنها داده می‌شود برای پوشش تصویر اماکن وسیع مناسب هستند دوربین اسپید دام یا پی تی زد با برنامه منظم برای چرخش می‌تواند جانشین چندین دوربین ثابت شود البته در جایی که به طور لحظه‌ای تصویر منطقه‌ای را می‌خواهید ستفاده از این دوربین‌ها مناسب نیست چون در زمان چرخش همیشه بخشی از منطقه تحت پوشش را زیر نظر ندارد.

دوربین‌های اسپید دام از نظر قیمت بسیار گران‌تر از دوربین‌های ساده هستند  در سیم کشی این دوربین‌ها باید دو رشته سیم جداگانه برای کنترل حرکت دوربین کشیده شود برای کنترل چرخش این دوربین‌ها هم می‌توان از صفحه کلید استفاده کرد و هم جوی استیک مخصوص کنترل دوربین.

  • دوربین های ۳۶۰ درجه (panaroma)

این دوربین‌ها در صورت نصب صحیح هیچ نقطه کوری ندارند و با نصب روی سقف در مرکز هر مکان تصویر ۳۶۰ درجه و کاملی را از آن فضا فراهم می‌کنند.

  • دوربین های بند انگشتی (pinhole)

این دوربین‌ها به دلیل سایز بسیار کوچکی که دارند در پرونده‌های جاسوسی یا مکان‌هایی که نباید دوربین خیلی ددگیر در این دوربین‌ها به دلیل سایز بسیار کوچکی که دارند در پرونده‌های جاسوسی یا مکان‌هایی که نباید دوربین خیلی در دید باشد مانند داخل ویترین مغازه‌ها کاربرد دارند.

  • دوربین‌های فانتزی و بیسیم

اخیراً دوربین‌هایی به بازار آمده که کاملاً مستقل از دستگاه ذخیره ساز می‌توانند تا ساعات محدودی تصاویر را ذخیره کنند و اگر به ودم اینترنت متصل باشند به صورت آنلاین روی گوشی‌های هوشمند تصاویر را انتقال می‌دهند .شکل  ظاهر این دوربین‌ها کمی متفاوت و از نظر من فانتزی است مثل دوربین‌هایی که به شکل لامپ یا ساعت رومیزی هستند.

سایز بسیار کوچکی که دارند در پرونده‌های جاسوسی یا مکان‌هایی که نباید دوربین خیلی ددگیر در این دوربین‌ها به دلیل سایز بسیار کوچکی که دارند در پرونده‌های جاسوسی یا مکان‌هایی که نباید دوربین خیلی در دید باشد مانند داخل ویترین مغازه‌ها کاربرد دارند.

  • دوربین‌های فانتزی و بیسیم

اخیراً دوربین‌هایی به بازار آمده که کاملاً مستقل از دستگاه ذخیره ساز می‌توانند تا ساعات محدودی تصاویر را ذخیره کنند و اگر به مودم اینترنت متصل باشند به صورت آنلاین روی گوشی‌های هوشمند تصاویر را انتقال می‌دهند .شکل  ظاهر این دوربین‌ها کمی متفاوت و از نظر من فانتزی است مثل دوربین‌هایی که به شکل لامپ یا ساعت رومیزی هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *